AKTUALNOŚCI
O NAS

DZIAŁALNOŚĆ
NASZE PROGRAMY
KOGO WSPIERAMY
LINKI
ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
KONTAKT
FEDERACJA POLSKICH
BANKÓW ŻYWNOŚCI


1% dla OPP

Przeciw marnowaniu jedzenia

16.10.2012

[Rozmiar: 51283 bajtów]

,,Nie marnuj jedzenia, wyrzuć na śmieci stare przyzwyczajenia” – skandowali uczniowie konińskich szkół podczas dzisiejszego strajku żywności zorganizowanego przez Bank Żywności w Koninie. W happeningu ulicami miasta udział wzięło ponad 200 osób.Celem strajku było podnoszenie świadomości o skali marnowania jedzenia i jednoczesnym problemie niedożywienia. W tym roku tematem przewodnim było racjonalne wykorzystywanie wędlin i mięsa. Młodzież przeszła ulicami Konina od ZS im. Kopernika do Klubu Energetyk, gdzie odbyła się prezentacja dotycząca skali problemu.

- Marsz ma charakter edukacyjnego happeningu. To poważny problem w Polsce. Zajmujemy wysokie, 5 miejsce w Europie jeśli chodzi o marnotrawienie żywności – 9 mln ton rocznie. Przed nami jest Anglia, Francja czy Holandia, czyli kraje bardzo bogate. Najczęściej wyrzucamy pieczywo, ziemniaki i mięso. Dziś akcje tego typu odbywają się w 16 miastach – mówi Ireneusz Niewiarowski, prezes banku, senator.

Hasło tegorocznej akcji to ,,Nie marnuj jedzenia, wyrzuć na śmieci stare przyzwyczajenia”.

- Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.niemarnuje.pl. Z jednej strony mamy problem marnowania jedzenia, a z drugiej niedożywienia. Szacuje się, że w Polsce niedożywionych jest około 130 tys. dzieci - mówi Joanna Piekarczyk, dyrektor banku. Aktywnie w organizację akcji włączyła się Urszula Maciaszek, radna, szefowa Stowarzyszenia ,,Młodzi Aktywni”.

- Współpracuję z Bankiem Żywności od wielu lat. Widzę skalę problemu w mojej codziennej działalności. Czyli z jednej strony ludzi biedni, którzy potrzebują naszej pomocy, a z drugiej strony bogaci, którzy wyrzucają na śmietnik tony dobrej żywności – mówi radna. Na koniec strajku w Klubie Energetyk odbyła się prezentacja ukazująca problem marnowania żywności na świecie. Rozstrzygnięto również konkurs na najlepiej przebraną szkołę. Wygrała SP nr. 11 w Koninie. Placówka otrzymała od banku radiomagnetofon.

Dziś z pomocy konińskiego Banku Żywności korzysta w subregionie konińskim 35 tysięcy podopiecznych. A współpracuje z placówką 130 organizacji.

^ do góry

O nas działalność nasza oferta kogo wspieramy linki zbiórka żywności kontakt
Copyright © 2005 www.StudioGraficzne.com