AKTUALNOŚCI
O NAS

DZIAŁALNOŚĆ
NASZE PROGRAMY
KOGO WSPIERAMY
LINKI
ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
KONTAKT
FEDERACJA POLSKICH
BANKÓW ŻYWNOŚCI


1% dla OPP

Podsumowanie roku i pomoc PEAD

15.01.2013

[Rozmiar: 51283 bajtów]

Konferencja prasowa dotycząca podsumowania minionego roku, a także oświadczenia złożonego do premiera Donald Tuska odbyła się w Banku Żywności w Koninie.

Zdaniem Ireneusza Niewiarowskiego, senatora, prezesa banku rok 2012 można zaliczyć do udanych. - W sumie bank rozdał milion 133 tysięcy kg żywności o wartości 3 miliony 851 tysięcy zł. Pomoc ta trafiła do 32 tysięcy podopiecznych - podkreślił prezes banku.

Z bankiem współpracują 142 organizacje i 1700 wolontariuszy. To, m.in., dzięki nim udało się zrobić 5 913 paczek w ramach Pogotowia św. Mikołaja. Natomiast w ramach akcji Podziel się posiłkiem w szkołach zebrano 7666 kg żywności, a w sklepach - 15 081 kg. Z pomocy PEAD Bank otrzymał milion 125 194 kg żywności o wartości 3 miliony 648 711 zł. Rocznie jedna osoba otrzymuje z banku 40 kg żywności.

Dyrektor banku Joanna Piekarczyk przypomniała o zorganizowanej w ubiegłym roku po raz pierwszy akcji ,,Nie marnuj żywności".

- Z jednej strony wyrzucamy do kosza bardzo dużo jedzenia, a z drugiej strony wciąż wiele osób na świecie głoduje. W Polsce marnuje się 9 milionów ton żywności. Dlatego zorganizowaliśmy strajk. Młodzież z konińskich szkół przeszła ulicami miasta, a na koniec w klubie Energetyk odbyła się prezentacja związana z marnotrawstwem. Akcję będziemy organizować co rok 16 października - mówi Joanna Piekarczyk.

Z bankiem współpracuje 39 gmin, wiele szkół, ok. 2 tysięcy wolontariuszy. A najwięksi darczyńcy to Bakoma, Konimpex, Hortimex, Transdruk. Z 1 % podatku Bank otrzymał w ubiegłym roku 10 tysięcy złotych.

- Wszystkim tym osobom, samorządom,, szkołom jak i firmom chcielibyśmy serdecznie podziękować za współpracę z nami - powiedział I. Niewiarowski.

Oprócz tego w trakcie spotkania z dziennikarzami senator poinformował, że razem w senatorem Mieczysławem Augustynem skierował do premiera oświadczenie w sprawie pomocy PEAD. Senatorowie zwracają się z prośbą o zdecydowaną reakcję i pilne podjęcie działań w celu zapewnienia adekwatnego budżetu dla pomocy żywnościowej w UE, którego planowana redukcja stanowi duże zagrożenie dla tego rodzaju pomocy kierowanej do najuboższych obywateli w Polsce.

- W latach 2014 - 2020 pomoc ta może spaść nawet o 40 procent. W ubiegłym roku Polska otrzymała z PEAD żywność wartą 70 mln euro. Wystosowaliśmy apel do premiera , do akcji włączyła się również Federacja Banków Żywności, szukamy sojuszników w Unii - powiedział senator.

Całość pisma w załączniku.


^ do góry

O nas działalność nasza oferta kogo wspieramy linki zbiórka żywności kontakt
Copyright © 2005 www.StudioGraficzne.com