ZBIÓRKI ŻYWNOSCI

wspieramy ludzi niedożywionych 

Pomoc bez podatku VAT

– Od 1 października wchodzi likwidacja VAT od darowizn żywnościowych. Jest to bardzo dobra wiadomość dla Banków Żywności, sklepów, restauracji, firm cateringowych, a przede wszystkim, dla tych którym na co dzień brakuje żywności – powiedział podczas konferencji prasowej w Banku Żywności w Koninie Ireneusz Niewiarowski, senator, prezes banku. 

Znane są przypadki przedsiębiorców, którzy zamiast wyrzucać dobrą żywność, chcieli przekazać ją potrzebującym. Nie zawsze kończyło się to szczęśliwie. Podatki od darowizn żywnościowych mogły skutecznie zniechęcić do dobroczynności. Od 2009 roku producenci żywności nie muszą już odprowadzać podatku od darowizn żywnościowych. 

Nowa ustawa otwiera drogę wielu nowym, potencjalnym darczyńcom chętnym do przekazywania żywności organizacjom pożytku publicznego – takim jak Banki Żywności, na rzecz potrzebujących. W sytuacji sprzyjających przepisów wystarczy, że wśród przedsiębiorców pojawi się chęć i wola do pomagania. Do tej pory, ze względu na koszty podatku, utylizacja żywności mogła być dla sklepów bardziej opłacalna niż przekazywanie jej na cele charytatywne. 

Od 1 października 2013 każdy dystrybutor żywności (sklep, importer, hurtownik, firma cateringowa) będzie mógł przekazać Bankom Żywności darowiznę żywnościową na cele charytatywne. – Muszą to być pełnowartościowe produkty w terminie przydatności do spożycia. Bank już dziś zaprasza do współpracy i przekazywania żywności na rzecz potrzebujących. Przekazana żywność trafi do jadłodalni i innych ośrodków zajmujących się pomocą dla najuboższych – poinformowała Joanna Piekarczyk, dyrektor banku. 

Pierwszym partnerem, który zdecydował się na przekazywanie produktów spożywczych jest sieć handlowa TESCO. Zagwarantowała ona Bankom Żywności przekazywanie żywności z 5 lokalizacji w Polsce oraz z jednej restauracji TESCO. Trwają przygotowania do uruchomienia dostaw.