ZBIÓRKI ŻYWNOSCI

wspieramy ludzi niedożywionych 

Pomagać innym i nie marnować

Pomagać innym i nie marnować

Uroczystość 20-lecia Banku Żywności odbyła się w Koninie w siedzibie firmy przy ul. Przemysłowej. W jej trakcie m.in podziękowano za pomoc i współpracę ponad 100 osobom, a wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wręczył placówce honorową odznakę za zasługi dla województwa wielkopolskiego. 

Wśród gości znalazły się : firmy, samorządowcy, szkoły, wolontariusze, organizacje. Wszystkich przywitał Ireneusz Niewiarowski, prezes banku. 

– Zachwyciłem się tą ideą jak tylko usłyszałem o niej gdzieś w mediach. Z jednej strony bank prowadzi działania mające na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności, a z drugiej pomaga osobom potrzebującym. Stwierdziłem, że koniecznie muszę powołać taki bank w Koninie. Nawiązałem kontakt z Wojciechem Onyszkiewiczem, współpracownikiem Jacka Kuronia, współtwórcą pierwszego w Polsce warszawskiego Banku Żywności SOS, a także z prezesem tej organizacji Czesławem Jurczyszynem. W szybkim czasie pozyskaliśmy wielu sponsorów i darczyńców oraz setki oddanych wolontariuszy. Mieliśmy szczęście do ludzi – powiedział prezes 

I. Niewiarowski podał również kilka imponujących liczb dotyczących działalności banku. 

– Przez 20 lat rozdaliśmy 21 milionów kg żywności. W ramach “Pogotowia Świętego Mikołaja” przygotowaliśmy i dostarczyliśmy około 160 tysięcy paczek świątecznych. Zorganizowaliśmy 143 wycieczki dla prawie 6 tys dzieci. W ramach zbiórki w szkołach i sklepach zebraliśmy żywność wartą 700 tyś. zł. Natomiast sam PEAD i FEAD to prawie 13 mln kg żywności. Wspieramy prawie 200 organizacji, przez 20 lat pomogliśmy prawie 600 tysięcy osobom. A wszystko to dzięki 2000 wolontariuszom. Na koniec chciałbym podziękować miastu Konin, Federacji Polskich Banków Żywności i darczyńcom, szczególnie firmie Konimpex, Hortimex i Trans Druk. Za nami 20 lat działalności, pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji i mam nadzieję, że kolejne, owocne lata przed nami – podkreślił I. Niewiarowski. 

Joanna Piekarczyk, dyrektor banku poinformowała również o najnowszej akcji banku, czyli organizowanym razem ze szkołami happeningu mającego na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności. 

– Razem z młodzieżą z konińskich szkół idziemy ulicami miasta, aby zakomunikować nasz protest przeciwko temu zjawisku. W Polsce marnuje się rocznie około 9 milionów ton żywności. Z tego 2 miliony przypada na indywidualnych konsumentów – dodała J. Piekarczyk. 

W trakcie uroczystości wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wręczył placówce honorową odznakę za zasługi dla województwa wielkopolskiego. Było dużo wspomnień, wzruszeń i historii związanych z powstaniem banku. 

Swoje początki w trakcie spotkania wspominał Zdzisław Kępa, pierwszy dyrektor banku. 

– Krzesło, biurko, a na nim kartka i ołówek. Co robić? Wiele pytań i mało odpowiedzi. Mieliśmy szczęście do ludzi i powoli wszystko zaczęło się kręcić . Muszę podkreślić, że tak wiele udało się nam zrealizować dzięki wspaniałym wolontariuszom – mówił Z. Kępa 

Za wiele lat współpracy podziękował Sławomir Lorek, zastępca prezydenta Konina. 

– Dziękuję za te 20 lat i wiele, wspólnych charytatywnych działań. A także za tysiące uśmiechów na twarzach dzieci dzięki akcji ,,Pogotowie św. Mikołaja” – powiedział S. Lorek 

Głos zabrał również Wojciech Zarzycki z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. 

– Idea banku żywności jest mi bardzo bliska, bo bliska jest mi idea budowy społeczeństwa obywatelskiego. Dzięki Waszym działaniom świat staje się piękniejszy. Piękne jest to, że media, firmy, organizacje, wolontariusze mogą wspólnie czynić tyle dobra – dodał. 

W trakcie uroczystości Joanna Piekarczyk, dyrektor oraz Ireneusz Niewiarowski, prezes wręczyli wielu osobom podziękowania za wspieranie działań placówki. Specjalne statuetki wręczono: Sławomirowi Lorkowi, zastępcy prezydenta Konina; Krzysztofowi Grabowskiemu, wicemarszałkowi województwa wielkopolskiego; Wojciechowi Zarzyckiemu z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu; Zdzisławowi Kępa, pierwszemu dyrektorowi banku; Krzysztofowi Pawlakowi ( odebrał w imieniu Wojciecha Pluty Plutowskiego) z firmy Konimpex; Mateuszowi Kowalewskiemu z firmy Hortimex; Markowi Borowskiemu, prezesowi Federacji Polskich Banków Żywności i Dorocie Skąpskiej z Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej. 

Następnie kilkadziesiąt podziękowań wręczono samorządowcom, działaczom, wolontariuszom, sponsorom, mediom, placówkom oświatowym, organizacjom. Spotykamy się za kolejne 10 lat. 

Praca zmierzająca do utworzenia organizacji rozpoczęła się 1 września 1996 roku. Już 26 marca następnego roku Bank Żywności w Koninie uzyskał osobowość prawną, został bowiem zarejestrowany przez Sąd Wojewódzki w Koninie. Bank jest związkiem 3 stowarzyszeń: Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów i Towarzystwa Samorządowego. 

Bank Żywności w Koninie jest członkiem-założycielem powołanej w 1997 roku Federacji Polskich Banków Żywności. Federację powołały Banki Żywności w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Koninie i Jaworze.