ZBIÓRKI ŻYWNOSCI

wspieramy ludzi niedożywionych 

Pomoc najbardziej potrzebującym

Pomoc najbardziej potrzebującym

W Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie odbyło się dziś coroczne spotkanie około 100 organizacji pozarządowych współpracujących z Bankiem Żywności w Koninie. 

Witając gości senator I. Niewiarowski, prezes banku podziękował wszystkim za współpracę i omówił krótko pomoc jaką placówka udziela mieszkańcom byłego województwa konińskiego. W ciągu 16 lat działania bank przekazał 12, 5 mln kg żywności o wartości 40 mln zł. Trafia ona średnio rocznie do 32 tyś. podopiecznych. Oprócz tego Bank organizuje w ciągu roku wiele akcji m.in. Pogotowie św. Mikołaja, Dzielmy się tym co mamy czy Podziel się posiłkiem. W październiku 2012 roku Bank po raz pierwszy zorganizował akcję mającą na celu przeciwstawienie się marnowaniu żywności. 

– Polska jest na piątym miejscu w Europie pod tym względem. Wszystkie szczegóły na ten temat można uzyskać na stronie www.niemarnuje.pl. Do konińskiej akcji włączyliśmy uczniów szkół średnich, przeszliśmy ulicami miasta skandując hasła związane z tym niepokojącym zjawiskiem. W tym roku akcja odbędzie się 16 października. Zapraszam do wzięcia w niej udziału – powiedział I. Niewiarowski. 

Prezes banku przypomniał też o ubiegłorocznym zagrożeniu związanym z likwidacją pomocy PEAD. Inicjatorem tego przedsięwzięcia były Niemcy, które zaskarżyły tę formę udzielania pomocy. Po negocjacjach udało się ją utrzymać do przyszłego roku. Natomiast od 2014 roku będzie to pomoc nie tylko żywnościowa, ale na przykład również rzeczowa. Dlatego jest wysoce prawdopodobne, że od przyszłego roku pomoc PEAD będzie mniejsza. 

W trakcie dzisiejszego spotkania w Żychlinie omówiono przede wszystkim pomoc PEAD na ten rok. Łączna ilość żywności jaką dysponować będzie Federacja Polskich Banków Żywności to 46 699,69 ton. Bank w Koninie otrzyma 2,30% puli Federacji czyli 1074,10 tony żywności.